Kocham dwóch mężczyzn – pisze Beata

„Karo

Jestem w pułapce – kocham dwóch mężczyzn.Po 30 latach z jednym mężczyzną, spotkałam kogoś i wszystko się zmieniło.Od dwóch latach żyję z dwoma mężczyznami, z mężem spędzam 3 lub 4 dni, pozostałe dni z kochankiem. O dwóch lat prowadzę dwa domy, dwa życia. Jestem zmęczona tą sytuacją. I nie potrafię wybrać – każdy z nich jest zupełnie inny i fascynujący. Jak odkryć czego potrzebuję? Proszę o radę”

Beata, 50 lat”

Droga Beato,

Kochasz dwóch fascynujących mężczyzn. To wspaniale. Prowadzisz dwa życia. Wyobrażam sobie, że to może być wyczerpujące. I tak, piszesz, że jesteś zmęczona tą sytuacją. I nie potrafisz wybrać.

Wierzę, że miłość jest wolna i nie da się jej kontrolować. Ani wybierać kogo kochamy.

Beato, Masz prawo kochać dwóch mężczyzn. Masz prawo móc być z tymi, których kochasz. Masz prawo do każdej decyzji, którą podejmujesz kierowana miłością. Skąd zatem u Ciebie to zmęczenie i przekonanie, że powinnaś wybrać?

Zaskakujące pytanie, prawda?

Ale zachęcam Cię do tego, żeby zacząć od początku. Twoje zmęczenie może być spowodowane tym, że sytuacja, w której jesteś jest sprzeczna z twoim systemem wartości.

Być może wierzysz, że jedynym właściwym modelem relacji jest monogamiczny związek kobiety z mężczyznąJeśli prowadzisz dwa życia z dwoma mężczyznami a w głębi serca czujesz że robisz źle, to wyobrażam sobie, że to może być męczące.

Czy ja namawiam Cię do kontynuowania takiego życia? Nie. Proponuję Ci tylko, abyś odpowiedziała sobie na pytanie, jaki rodzaj relacji jest dla Ciebie najlepszy w tym momencie życia, w którym jesteś. Być może zdecydujesz, że chcesz być tylko z jednym mężczyzną. I wtedy będziesz musiała wybrać. Ale być może zdecydujesz inaczej. Że chcesz móc kochać obu. I utrzymać obie relacje. A wtedy rozpocznie się dla Ciebie podróż w nieznane i ostra jazda bez trzymanki.

Jeśli kusi Cię drugie rozwiązanie to ostrzegam! Koncepcje tzw. wolnej miłości, otwartych związków i poliamorii zdobywają coraz większą popularność ale ja znam bardzo niewiele osób, które są w stanie budować dobre związki z więcej niż jedną osobą, bez uciekania się do kłamstw, manipulacji i przemocy. Z drugiej strony, moją najpiękniejszą miłosną historię przeżyłam właśnie w wieloosobowym związku. Najpiękniejszą i bardzo krótką ponieważ było to wyzwanie, któremu bardzo trudno było sprostać.

Niezależnie od tego co wybierzesz, nie uciekniesz od pracy nad tym, żeby odkryć to, czego potrzebujesz. Prosisz o pomoc w tym, więc wiesz już, jakie to ważne.

I wiesz co? To też nie jest proste. Dlatego decydujemy się na życie w kłamstwie, zdrady i życie w konflikcie z własnym systemem wartości. Bo to wszystko jest łatwiejsze niż odkrycie własnych pragnień. Mogą Ci to potwierdzić dziewczyny, które wzięły udział w pierwszej edycji kursu on-line Sex & Love  School (dziewczyny, jeśli tu jesteście to odezwijcie się!) Przez 3 miesiące trenowałyśmy przyjemność i szukałyśmy najgłębszych pragnień. To praca na całe życie.

Decyzje, jakie podejmujemy to są często nasze strategie na zaspokojenie pragnień, które ledwo przeczuwamy. Być może w Twoim przypadku podwójne życie to Twoja strategia na jakieś Twoje potrzeby, których nie znasz? Często strategie które wybieramy są przypadkowe, nieprzemyślane i bywają źródłem cierpienia.

Dlatego warto znać swoje potrzeby.

W Sex & Love School stosujemy NVC (Non-Violent Communication czyli Porozumienie bez Przemocy) metodę komunikacji, według której do odkrycia naszych potrzeb dochodzimy poprzez nazwanie uczuć i emocji, które czujemy.

Uczucia i emocje przyjemne (jak np. błogość, radość,  satysfakcja) wskazują na zaspokojone potrzeby.  Uczucia i emocje niekomfortowe (jak np. gniew, smutek, irytacja) wskazują na potrzeby niezaspokojone.

Zaczynamy zawsze od obserwowania własnych uczuć. I do tego Cię Beato zachęcam.

Oto seksowne zadanie dla Ciebie: Obserwuj swoje uczucia kiedy będziesz z każdym ze swoich mężczyzn. Możesz je zapisywać  i łączyć opis swoich stanów emocjonalnych z konkretnymi wydarzeniami. Rób to konsekwentnie przez dwa tygodnie. W tym czasie nie musisz podejmować żadnych decyzji, ani analizować tego co robisz.

Po dwóch tygodniach sprawdź czy możesz zauważyć jakąś prawidłowość. Jakieś powtarzające się emocje w konkretnych sytuacjach. Przyjemne uczucia to sygnał że twoje potrzeby są zaspokojone – spróbuj je nazwać. Niekomfortowe uczucia to znak, że potrzeby są niezaspokojone – nazwij je. I zobacz – jakie potrzeby masz zaspokojone a jakie niezaspokojone w każdym ze swoich związków. One wszystkie są ważne.

Prawdopodobnie każda z Twoich relacji zaspokaja różne potrzeby. Jeśli zdecydujesz się na jedną z nich to będziesz musiała sama zadbać o te potrzeby, które zaspokajałaś z drugim mężczyzną. Zatem nie chodzi tu o właściwą decyzję tylko o znajomość własnych pragnień i o wzięcie odpowiedzialności za ich zaspokojenie.

Jeśli natomiast zdecydujesz się na to, aby utrzymać obie relacje i eksperymentować z nowym modelem to życzę Ci dużo wytrwałości i odwagi. Będzie Ci potrzebna. Polecam Ci dwie wspaniałe książki, które mogą być dla Ciebie wsparciem:

  • Dossie Easton, Janet W. Hardy „Puszczalscy z zasadami”
  • Deborah Anapol „Poliamoria”

Chciałabym również w Listach od Karo poruszyć temat budowania relacji z więcej niż jedną osobą.Jeśli tylko będziecie tego chcieli. Dajcie znać czy ten temat jest dla Was interesujący. Najlepiej w komentarzach pod Listem.

A doskonałym wprowadzeniem do tego tematu może być odpowiedź na pytanie „Co to jest zazdrość?”. Odpowiedziałam na nie w rozmowie dla portalu Kafeteria.tv.

Zobaczcie go tutaj

(kliknij w obrazek lub tutaj)

A może ktoś z Waszych znajomych boryka się z zazdrością?

Wyślij mu(jej) linka. Może się zainspiruje do seks reedukacji.

Jeśli ten List podobał się Wam udostępnicie go na swoim fb, polubcie lub zróbcie to co trzeba zrobić aby dobra nowina o naszym seksualnym potencjale niosła się szeroko.

Pozdrawiam Was ciepło

Karo

P.S. Już za miesiąc Listy od Karo w nowej formule. Tylko subskrybenci Listów od Karo będą mogli przeczytać moje osobiste wprowadzenie do filmików dostępnych na mojej stronie. Będę odpowiadać na Wasze pytania i pisać o swoich doświadczeniach. Zapiszcie się więc na nie jeśli jeszcze tego nie zrobiliście.

Właśnie przygotowuję scenariusze do pierwszych odcinków Sex&Love.tv i to jest najlepszy moment żeby nadsyłać do mnie pytania o seks i intymne relacje.

Jeśli nurtuje Cię jakiś temat pisz na karo@akabal.pl!

Kocham dwóch mężczyzn – pisze Beata

| Listy od Karo | 0 komentarzy
O autorze
- jestem tu, aby Twoje życie stało się bardziej seksowne. Zapraszam Cię do eksplorowania dziesiątek inspirujących wpisów na mojej stronie! Seks to więcej niż myślisz :)

Zapisz się na Listy od Karo aby nie przegapić żadnego odcinka Sex & Love TV

Możesz użyć pseudonimu zamiast prawdziwego imienia!